PL EN
 
STRESZCZENIE
Odpowiedź liniowego, stacjonarnego układu na sygnał losowy jest determinowana w dziedzinie częstotliwości przez jego transmitancję widmową. Ze względu na złożoność pojazdów szynowych transmitancja widmowa wyznaczana jest na podstawie przeprowadzanych eksperymentów na trasie lub/i na stanowisku symulacyjnym. Stosowane w badaniach estymatory transmitancji widmowej są w ogólnym przypadku estymatorami obciążonymi i charakteryzują działanie układu w dziedzinie częstotliwości w sposób przybliżony. W artykule omówiono podstawowe zależności stosowane w ocenie dokładności charakterystyk uzyskiwanych z eksperymentu w odniesieniu do realizowanego zadania badawczego oraz podano przykład obliczeniowy dla przyjętego modelu układu.
 
REFERENCJE (7)
1.
Abom M.: A note on random errors in frequency response estimators, Journal of Sound and Vibration, Vol. 107, 1986.
 
2.
Barczak A.: Zera i bieguny transmitancji a częstotliwości antyrezonansowe i rezonansowe układów nośnych pojazdów, Pojazdy Szynowe, 1/2005.
 
3.
Bendat J. S.: Piersol A. G., Engineering Applications of Correlation and Spectral Analysis, John Wiley & Sons, Inc., 1993.
 
4.
Oppenheim A. V., Schafer R. W.: Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, WKiŁ, Warszwa 1979.
 
5.
Ratcliffe M. J.: Lieven N. A. J.: An investigation into the effects of frequency response function estimators on model updating, Mechanical Systems and Signal Processing, Vol. 13(2), 1999.
 
6.
Praca zbiorowa pod redakcją Kisilowskiego J.:Dynamika układu mechanicznego pojazd szynowy-tor, PWN, Warszawa 1991.
 
7.
MATLAB, wersja 5.3.
 
eISSN:2719-9630
ISSN:0138-0370
Journals System - logo
Scroll to top